Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ville Uusitalosta SM-liigan syyskuun pelaaja

 

Ville Uusitalosta SM-liigan syyskuun pelaaja


SM-liiga ja Jääkiekkolehti ovat valinneet syyskuun parhaaksi pelaajaksi Ässien puolustajan Ville Uusitalon, 32. Uusitalo oli syyskuussa SM-liigan tehokkain puolustaja ja koko pistepörssin kakkonen HIFK:n Ville Peltosen jälkeen.

Ville Uusitalo kokosi seitsemässä runkosarjan ottelussa 10 (1+9) tehopistettä ja tehosaldo oli komea: +10. Uusitalon juonikkaat ja jämäkät otteet siivittivät Ässät virkeään vireeseen SM-liigassa.

Uusitalon kovimmat haastajat syyskuun parasta pelaajaa valittaessa olivat HIFK:n hyökkääjä Ville Peltonen ja Jokereiden maalivahti Eero Kilpeläinen.

Uusitalo palkitaan ennen 7. lokakuuta Porin jäähallissa pelattavaa SM-liigan ottelua Ässät–TPS.

– Tietysti hyvältä tuntuu tämä kunnia. Tästä lähtee iso kiitos joukkueelle, sillä ilman kaikkien hyvää panostusta en olisi ollut kuukauden pelaaja, Uusitalo kommentoi valintaa Ässien verkkosivuilla.

SM-liigan tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


HC Ässät Pori Oy - logo

Ässät - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


VilleUusitalo

Ville Uusitalo

6.7.1979 Espoo
Tiedot


Patrik Bartosak jatkaa Lahdessa

Patrik Bartosak jatkaa Lahdessa

Maalivahti Patrik Bartosak, 32, jatkaa Lahden Pelicansissa kaudella 2025–2026.

Lue lisää
Sami Kapanen Lahden Pelicansin uudeksi päävalmentajaksi

Sami Kapanen Lahden Pelicansin uudeksi päävalmentajaksi

Lahden Pelicans on nimittänyt Sami Kapasen joukkueen uudeksi päävalmentajaksi. Kapanen aloittaa tehtävässään välittömästi, ja jatkaa Pelicansin päävalmentajana myös kaudella 2025–2026.

Lue lisää
Pelicansin ja Jasper Patrikaisen välinen pelaajasopimus purettu

Pelicansin ja Jasper Patrikaisen välinen pelaajasopimus purettu

Pelicans ja Jasper Patrikainen ovat yhteisymmärryksessä päättäneet purkaa pelaajan pelaajasopimuksen. Patrikaisen peliaika jäi vähäiseksi, ja seura haluaa antaa hänelle mahdollisuuden kehittyä muualla.

Lue lisää
Libor Zábranský jättää Pelicansin

Libor Zábranský jättää Pelicansin

Pelicansin puolustaja Libor Zábranský on päättänyt jatkaa uraansa uusien haasteiden parissa ja lähtee Lahden Pelicansista.

Lue lisää
Ruotsalaispuolustaja Hampus Falk liittyy Pelicansiin 1+1-vuotisella sopimuksella

Ruotsalaispuolustaja Hampus Falk liittyy Pelicansiin 1+1-vuotisella sopimuksella

Lahden Pelicans vahvistaa puolustuskalustoaan hankkimalla ruotsalaispuolustaja Hampus Falkin. Falk, 28, liittyy joukkueeseen 1+1-vuotisella sopimuksella tuoden mukanaan rutkasti kokemusta.

Lue lisää
Olkinuora käyttää sopimuksensa ulkomaanoption

Olkinuora käyttää sopimuksensa ulkomaanoption

Jussi Olkinuora käyttää sopimuksena ulkomaanoption ja siirtyy pelaamaan sveitsiläisseuraan.

Lue lisää